Size Uygun E-imza

Sosyal Güvenlik Kurumu - E-Haciz Projesi

Maliye Bakanlığı'nın vergi borçlarını tahsil etmek için banka hesaplarına haciz uygulamasının bir benzerini de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başlatıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında yapılacak haciz işlemlerinin elektronik ortamda yapılması projesi kapsamında, alacaklar otomatik olarak kesilerek tahsil edilecek böylece birçok kırtasiye ve bürokratik işlem ortadan kalkacak, vergi alacaklarının zamanında ve sürüncemede kalmadan tahsil edilmesi sağlanacaktır.

Bankaların Genel Müdürlüklerine elektronik ortamda yapılacak tebligatlar tüm şube bilgilerini kapsayacağından bankalar nezdinde bulunan bilgilere anında ulaşılacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından bankalara gönderilen "Paketler" elektronik imza ile imzalanacak ve şifrelenecektir. Bankalarca, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından gönderilen paketin alınmasını müteakip "Zaman Damgası Alma" işlemi tamamlanacak ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına "Alındı Bilgisi" gönderilecektir. E-imzalanan "Alındı Bilgisi"; bankalarca, gönderilen veri paketinin alındığına ve işleme başlanacağına ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına bildirilmiş olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından verilen şifre ile paket açılarak, gelen haciz bildirilerinin işlemleri tamamlanıp, elektronik imza ile imzalanarak, Sosyal güvenlik Kurumu Başkanlığına bildirilecektir.

Elektronik imza başvurunuz için lütfen tıklayın.